Plavání a hubnutí aneb plaveme pro štíhlou postavu

Plavání a hubnutí aneb plaveme pro štíhlou postavu

Chtěli byste zhubnout, ale při běhání vás bolí kolena, při jízdě na kole máte ztuhlá záda a ta jedna maličká brzda na in-line bruslích ve vás opravdu nevzbuzuje důvěru? Tak pojďte plavat! 


Stejně jako všechny tyto sporty, patří i plavání mezi aerobní aktivity vhodné pro hubnutí, protože se při nich zapojuje do akce více svalů najednou a kyslík pomáhá k přeměně tuků a glukózy. Je však třeba dbát na skutečnost, že trénink nesmíte odbýt pěti bazény nebo třikrát přeplavat rybník u vás na vsi. Plavat je potřeba minimálně hodinu v kuse, protože teprve po 20 minutách se začínají spalovat tuky. Doporučuje se tedy trénink o délce alespoň 60 minut.

Má to výhody

Plavání má oproti ostatním aerobním aktivitám několik výhod. Nejvíce vám poděkují klouby a vazy, což potvrzují i fyzioterapeuté. Díky vodě nedochází k žádným nárazům a tvrdým dopadům jako při běhání a mnohem méně se zatěžují i vazy a šlachy. Plavat tedy může i člověk po úrazu, obézní jedinci či těhotné ženy. Plavání zkrátka neposkytuje prostor pro výmluvy, do hubnutí se může pustit každý!

Jak na to?

Rozhodně nezhubnete, pokud přeplavete bazén v aquacentru a pak se hodinu budete bavit na tobogánech a ve vířivkách, ale nepomůže vám ani plavání stylem “ala paní radová” kdy si ještě navíc po každém bazénu pokecáte s kamarádkou. Dobré je tedy se naučit správnou techniku, co začít třeba kraulem? :-)

Plavat byste měli nejlépe hodinu čistého času, bez přestávek a konstantní rychlostí. Důležitá je dále správná intenzita plavání. Tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 60–70 % svého maxima, tedy na úrovni, kdy tělo funguje v aerobním metabolismu a spaluje tuky. Laicky řečeno, zvolte si takové tempo, abyste opravdu vydrželi plavat hodinu v kuse. Pokud nasadíte zbytečně závodní tempo, brzy se unavíte, budete muset odpočívat a nesplníte podmínku aerobní aktivity v kuse. A kolik toho uplavat? Netrénovaný člověk by měl zvládnout alespoň 1 km, trénovanější jedinec alespoň 2 km.

Kalorie mizí

Z pohledu spalování kalorií si plavání stojí velmi dobře. Záleží jen na tom, kolik vážíte a jakým tempem a jakým způsobem plavete. Průměrný plavec Pepa vážící 70 kg a plavající nejčastějším způsobem prsa spálí za hodinu plavání cca 680 kcal, zatímco skvělý plavec Tonda o stejné váze spálí přes 900 kcal, pokud plave svižně kraulem rychlostí 3 km/h. Vliv na spálené kalorie má překvapivě i teplota vody. Ta by měla být asi 26 °C. Teplejší voda rychleji unavuje a neuplavete tolik, zatímco studená voda nutí tělo ukládat tuky jako obranu před zimou.

Pokud bude plavání vaším jediným sportem na cestě za štíhlou postavou, běžte na bazén 2x a lépe 3x týdně. Pokud budete navíc třeba běhat či jezdit na kole, zařaďte plavání do vašeho harmonogramu alespoň jednou týdně.

Hlavně nezabít trénink!

Důležité upozornění na konec - plavání je sport, po kterém budete zaručeně cítit hlad! Zkuste s ním bojovat a odolejte svíčkové se šesti, ale dejte si jen malou nízko-energetickou svačinku. A to minimálně půl hodiny po plavání.

 Diskuze

Vložit komentář
 • 1

  Vavřinec dne 19. 12. 2018 napsal:

  Mohu potvrdit. Plavání je rok a půl mým jediným sportem. Před tím jsem do svých čtyřiceti let chytal tučné lelky. Za to dobu jsem zlikvidoval 25 kilo, a to je už sakra znát. Kalhoty mám o několik velikostí menší. Jen pořizování nových hadru je fakt peklo. Když si k tomu priznate co jite, co jist opravdu nemusite a hlavně nebudete držet nějakou nesmyslnou dietu, pak to jde skoro samo. Když budete chtít, napište. Rád se podelim, jak jsem na to šel. Plavání zdar. 9
 • 2

  Monika Klepáčová dne 9. 2. 2019 napsal:

  Plavání je super. Začala jsem chodit do Plavání moc a moc dobrý sport. Chodila jsem do 5. třídy, do 6.třídy byla jsem nejtlužčí holka ve třídě. V 7 třídě jsem začala chodit do Plavání a od 5.třídy- 6.třídy přibrala.V 7. třídě jsem zhuba 10 kg

Vložit komentář

Vaše jméno: *
 
Váš e-mail: *
   
Komentář: *
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky
 • 98% spokojených zákazníků
 • 9 318 ks zboží máme na skladě
 • 378 zákazníků online


X