K čemu jsou plavecké packy?

K čemu jsou plavecké packy?

Plavecké packy, odporové packy, ploutve na ruce, placky, pacičky a kdovíco jiného slýcháme na bazénech, když ostatní vidí plavce s touto pomůckou. Správný název tedy zní plavecké packy.

K čemu ale přesně slouží? Jedná se o plaveckou pomůcku na ruce, která pomáhá zvyšovat cit k vodě, zlepšovat plaveckou techniku nebo posilovat záběr paží tím, že zvyšuje odpor vody při záběru. No a samozřejmě skvěle zpestřují trénink. Není nad to, když si při plavání nandáte plavecké odporové packy, uplavete několik bazénů a pak si je sundáte. Zkrátka plavání je hned pestřejší a zábavnější :-)

Odporové packy

Tyto packy slouží především k posilování záběru paží. Díky větší záběrové ploše rukou budete ve vodě rychlejší, ale také se více nadřete. Tím však více posílíte ramena, tricepsy, trapézy a celé paže. Platí zde pravidlo, že větší packy mají větší odpor ve vodě a vyžadují po vás více síly. V packách bývají různé otvory, které nejen vylepšují jejich design, ale především zlepšují celkovou hydrodynamiku a cit pro vodu. 

Scullingové packy

Technické neboli prstové packy mají za úkol především rozvoj citu pro vodu a vylepšování techniky záběru paží. Mohou být různých tvarů a typů a jsou určené pro rozmanitá plavecká cvičení. 

Plaveckých pacek je samozřejmě obrovské množství, různých značek a tvarů. Packy jsou určené pro použití při různých plaveckých způsobech - u kraulu, prsou, znaku i motýla. Různé packy mají své specifické účely, buď pro posílení záběru nebo pro vylepšení plavecké techniky. 


 

Na co si dát pozor

S packami může být velká zábava i excelentní trénink. Ale pozor, je potřeba zvolit správné packy a jejich velikost, protože při nevhodném výběru hrozí přetížení svalů, kloubů i šlach. U klasických odporových pacek je důležité dodržovat pravdilo, že packa by měla být o 10 % větší než ruka.

Toto pravidlo by opravdu měli dodržovat všichni začínající plavci a také děti! Ti zdatnější ho pak mohou zvážit podle své úrovně a zdatnosti. Začátečník by si však měl určitě zvolit packy menší, více profilované a s větší propustností vody. Tím zmenší zátěž na klouby, za což mu zejména ty ramenní opravdu poděkují. Kromě toho platí, že čím menší packy jsou, tím menší sílu musí plavec proti vodě vyvinout. Obzvláště u dětí by volba velikostí pacek měla být obzláště obezřetná. Není horšího pohledu, když dítěti dáte do rukou lopaty (velké odporové packy) a vídíte jak s nimi zápasí.

Postupujte tedy při tréninku s packami pomalu a zvykejte si na ně. Doporučujeme začínat vždy s menšími packami a postupně přecházet k větším s větším odporem. Pro zvýšení intenzity tréninku je dobré používat i plavecký piškot. Ten se vloží mezi nohy, čímž zafixuje spodní polovinu těla a zabraňuje kopu, čímž se ještě více zvýší práce rukou. Diskuze

Vložit komentář

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.


Vložit komentář

Vaše jméno: *
 
Váš e-mail: *
   
Komentář: *
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky
  • 98% spokojených zákazníků
  • 9 356 ks zboží máme na skladě
  • 362 zákazníků online


X