Jak vybrat plavecký šnorchl?

Jak vybrat plavecký šnorchl?

Plavecký šnorchl vídáme v bazénech čím dál častěji, protože se stává oblíbenou plaveckou pomůckou a tréninkovým nástrojem. Stále je však kolem něj několik otázek, které vám před jeho koupí objasníme :-)


 

Na úvod je důležité upozornit, že se zde jedná o šnorchly plavecké, nikoliv potápěčské. Jaký je mezi nimi rozdíl? Plavecký šnorchl se opírá o čelo a vede před hlavou, na které drží speciálním popruhem, zatímco potápěčský šnorchl vede po straně hlavy a přidělává se na potápěčské brýle. 

   

Plavecký vs potápěčský šnorchl

Plavecké šnorchly se vyrábí v různých tvarech, velikostech i barvách. Všechny mají podobný efekt, ale různé využití, které závisí na potřebách plavce. Šnorchl lze používat pro hypoxický trénink (plavání s omezeným přísunem kyslíku), pro zdokonalování techniky či záběru nebo pro celkový aerobní trénink. 

Triatlonisté a milovníci otevřené vody využívají šnorchly i venku, kdy trénují a zlepšují svoji techniku. Často pak využívají přídavné prvky ke šnorchlu, jako je například vlnolam. 

Při výběru šnorchlu je potřeba brát v úvahu tyto klíčové vlastnosti:

► Délka a tvar šnorchlu

Při výběru vždy sledujte u produktů jejich určení. Šnorchly mohou být kratší či delší, přičemž pro děti a začínající plavce jsou vhodnější kratší šnorchly, se kterými se lépe plave a snadněji z nich lze vyfouknout nateklou vodu. 

Šnorchly jsou většinou podobných tvarů, méně či více zahnuté. Speciálním případem je ale například Finis Freestyle, který je plně zahnutý kolem hlavy plavce.

► Průměr trubice šnorchlu

Čím užší je trubice šnorchlu, tím méně vzduchu jím proniká. Úzké trubice jsou proto vhodné zejména pro pokročilé plavce, kteří chtějí posilovat plíce a zaměřují se na hypoxický trénink, kdy plavou s omezeným množstvím kyslíku. Širší trubice je naopak vhodná pro děti a začátečníky, kteří potřebují dostatečný přísun vzduchu, aby nemuseli řešit techniku dýchání a mohli se plně soustředit na správnou techniku plavání - díky šnorchlu nemusí tělo do rotace kvůli nádechům a plavec se zaměřuje na čistou práci paží a nohou. 

Trubici šnorchlu lze zúžit speciálními nástavci, aby si plavec mohl přizpůsobovat trénink a regulovat různý přísun vzduchu. S menším množstvím vzduchu plavec zvyšuje kapacitu plic a zvyšuje schopnost svalů pracovat i při nižším okysličení. Někteří výrobci dodávají šnorchly v balení s nástavci, příkladem je šnorchl TYR Ultralight.

Některé šnorchly jsou také vybavené jednocestným ventilem, který zabraňuje proniknutí velkého množství vody do šnorchlu a usnadňuje její zpětné vyfouknutí. 

  

Šnorchl Finis s jednocestným ventilem doleDiskuze

Vložit komentář

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.


Vložit komentář

Vaše jméno: *
 
Váš e-mail: *
   
Komentář: *
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky
  • 98% spokojených zákazníků
  • 9 384 ks zboží máme na skladě
  • 254 zákazníků online


X