Jak se rozcvičit před plaváním?

Jak se rozcvičit před plaváním?

Před tenisem, volejbalem, běháním či posilováním je vhodné se rozcvičit. Proč by plavání mělo být výjimkou? Ačkoliv je plavání k lidskému tělu velmi šetrné, jedná se stále o fyzickou aktivitu, která dá vašim svalům zabrat, a proto je dobré je všechny před skokem do bazénu protáhnout, uvolnit a prohřát. 


 

Rozcvička před plaváním bývá často opomíjenou částí tréninku, což by se někomu mohlo stát osudnou chybou. Přitom několikaminutové protažení může výrazně eliminovat případné nepříjemné natažení některých svalů. Účelem rozvičení je protáhnout, prokrvit a rozehřát svaly. Ty jsou pak připravené na fyzickou zátěž a nic je jen tak nepřekvapí. 

Některé bazény mají speciální koutky vybavené například hrazdou, žebřinami či pomůckami na cvičení. Pokud ne, protáhněte se prostě na kraji bazénu. Že se vám nechce "šaškovat" před lidmi? Protáhněte se už v šatně, kde nebudete budit tolik pozornosti. 

Rozvičku je dobré začít dynamicky. Zkuste si párkrát poskočit, zaběhat si na místě (pozor, po klouzavých dlaždičkách v bazénu se nerozbíhejte nikam daleko) nebo udělat několik dřepů, aby si tělo uvědomilo, že se bude něco dít. Můžete zařadit dynamické výpady dopředu i do stran, rychlé rozpažování, vzpažování nebo kroužení celými pažemi. Tím vším postupně zvyšujete tepovou frekvenci a cirkulaci krve v těle a ve svalech. 

Příklady cviků

 • Kroužky a kruhy - hlavou, zápěstími, v loktech, v ramenou, v kolenou a celými nohami

 • Zeširoka se rozkročte, předkloňte a pak střídavě rozpažujte a pokládejte ruce na zem

 • Dřepy

 • Zaskákejte si panáka! :-)

 • Výpady dopředu a do stran

Poté se můžete pustit do krátkého statického protahování. Postupujte od hlavy k patě, protáhněte krk, paže, ramena, záda, stehna, lýtka. Cviky znáte již ze základní školy, přesně k tomu jsou dobré hodiny tělesné výchovy :-)

TIP! Využijte všechno, co vidíte kolem sebe. Ano, i bazén! Co taková výdrž ve vzporu?

Doporučovaným protažením jsou i jógová cvičení. Pokud nejste zrovna jogín, naučte se třeba jen jednoduchý pozdrav slunci. Je to komplexní cvičení, které dobře protáhne a uvolní svaly po celém těle. 

   

 Rozcvičce byste měli věnovat minimálně 5 minut, ideálních je 10 minut. Pak už je vaše tělo připravené na sportovní aktivitu a celé natěšené na první tempa v chladivé vodě.    Diskuze

Vložit komentář
 • 1

  opravovač chyb dne 21. 11. 2019 napsal:

  Dejte si pozor co tady doporučujete. Statický strečink je před sportem nevhodný, naopak má být až po sportu. Je toho na internetu spousta, např. cituji: "Nicméně se setkávám spíš s tímto scénářem: „Člověk přijde do posilovny a bez zahřátí začne provádět statický strečink. To je velká chyba. Jednak je třeba se před strečinkem zahřát, aby svaly nebyly tak ztuhlé. A za další byste statický strečink neměli provádět před tréninkem, protože dokonce zvyšuje riziko zranění. Příliš uvolněné svaly před výkonem zvyšují rozsah pohybu při provádění cviků a snáz se tak dostanete do krajní polohy, kde může dojít ke zranění.“ Takového postupu se neprodleně vyvarujte."

Vložit komentář

Vaše jméno: *
 
Váš e-mail: *
   
Komentář: *
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky
 • 98% spokojených zákazníků
 • 9 384 ks zboží máme na skladě
 • 267 zákazníků online


X